Změna výše nájemného v průběhu trvání nájemní smlouvy
Michal Zuna, Odborný článek
15. 8. 2017
Jste-li účastníkem nájemní smlouvy, a to zejména smlouvy na dobu neurčitou, která má z vašeho pohledu nájemníka příliš vysoké nájemné, nebo z pohledu pronajímatele nájemné příliš nízké, mohlo by vás zajímat, jak takový stav upravit v rámci účinné nájemní smlouvy.
Nejsnadnější řešení se pochopitelně nabízí formou dohody mezi účastníky smlouvy, tedy pokud se pronajímatel s nájemníkem, nebo opačně, s účinností od konkrétního data dohodnou na úpravě výše nájemného. Smluvní vztah v podobě nájemní smlouvy poté stačí snadno upravit například dodatkem na základě zmíněné dohody. Není-li však taková dohoda možná, legislativa nám umožňuje následující postup.
Konkrétně § 2249 NOZ takový postup upravuje a pronajímatel či nájemce může v písemné formě navrhnout druhé straně zvýšení či snížení nájemného až do výše srovnatelného nájemného obvyklého v daném místě. Případné zvýšení, spolu s tím, k němuž došlo již v uplynutí posledních třech letech, však nemůže být vyšší než 20 %.
Jakým způsobem vypočítat obvyklé nájemné v daném místě upravuje prováděcí předpis, a to nařízení vlády č. 453/2013 Sb., které nám umožňuje dva způsoby:
-
Zajištěním posudku znalce o výši obvyklého nájemného (dle § 3 odst. 1 písm. a) tohoto nařízení), nebo
-
Stanovením výše na základě doložení nejméně 3 srovnatelných nájemných, považovaných za srovnatelné nájemné obvyklé v daném místě (dle § 3 odst. 1 písm. b) tohoto nařízení)
Nesouhlasí-li druhá strana s takto doloženou úpravou výše nájemného, má strana, která navrhla změnu nájemného, případně možnost požádat, aby výši nájemného určil soud.