Jak vznikal nový brand Justo11. 11. 2024 Michal PazderaKonec června roku 2022. Sedím ve 3. patře poslanecké sněmovny. Těžký, vydýchaný vzduch, vedro na padnutí. Jednání probíhá už téměř 3 hodiny. Zahlédnu termosku s kávou, která mi dodá optimismu, že se trochu proberu. Upiju kávu, která dává vzpomenout na časy, kdy v televizi běhala reklama na Nescafé a všichni měli doma aspoň tři červené hrnky. Pak si vzpomenu, že předseda podvýboru pro ochranu spotřebitele, pan poslanec Nacher, na začátku varoval, abychom kávu pili pouze v sebeobraně.
Rychlá odpověď vyhrává zakázky31. 10. 2024 David Obdržálek, Michal PazderaSami to znáte. Mladá slečna hledá byt. Prochází nabídky na internetu a na několik inzerátů odešle poptávku. Některý makléř odpoví během pár minut, jiný až za dva dny. Kdo ji vezme na prohlídku?
Zákoutí cenových map2. 10. 2024 Michal Pazdera, AIJedním z hlavních problémů při stanovování cen je, že většina realitních makléřů vychází z nabídkových cen, které jsou ale často vyšší než konečné prodejní ceny. Proto se začaly používat aplikace a cenové mapy, které se zaměřují na ceny dosažené. Právě tyto údaje eviduje katastrální úřad, ale není snadné je správně interpretovat. Cenový údaj v katastru totiž může obsahovat zkreslení, například když je součástí transakce více nemovitostí či předmětů. Ceny v katastru proto odrážejí spíše souhrnné částky za celé transakce než jednotlivé nemovitosti, což může mít značný vliv na přesnost odhadů.
Kdy potřebujete ověřit zahraniční listinu27. 9. 2024 Pavlína Pazderová, AIPokud pracujete v realitní kanceláři a setkáváte se se zahraničními dokumenty, které mají být použity na českých úřadech, musíte si ověřit, zda je potřeba zvláštní ověření nebo překlad do češtiny. Tento článek vám poskytne přehled o tom, jak s takovými dokumenty pracovat – kdy stačí jednoduché ověření formou apostily, kdy je nutná superlegalizace a v jakých případech se ověření nevyžaduje.
Skryté a zjevné vady nemovitostí16. 9. 2024 Michal Pazdera, AIPři prodeji nemovitosti se otázky zjevných a skrytých vad dotýkají nejen praktických, ale i právních aspektů prodeje, které mohou výrazně ovlivnit spokojenost klientů a reputaci makléře a kanceláře. Správný přístup k odhalení a komunikaci těchto vad předejde sporům, zajistí klientům přesné informace o kupované nemovitosti a zvýší profesionalitu služeb každého makléře.
Nemovitosti jako pračka špinavých peněz26. 8. 2024 Michal Pazdera, AIČesko je podle zahraničních analýz jednou z nejatraktivnějších zemí, kde se dají vyprat špinavé peníze, tedy příjmy z trestné činnosti, a to zejména pro ruskojazyčné struktury. Obchod s nemovitostmi je jedním z nejčastějších způsobů, jak se špinavé peníze perou. To má nežádoucí vliv nejen na důvěryhodnost české ekonomiky pro zahraniční investory, ale především na ceny nemovitostí a s tím spojenou dostupnost bydlení v českých městech. To má dopad na kvalitu života českých rodin, které pak tráví hodiny dojížděním do práce.
Home staging: K čemu je dobrý?16. 6. 2024 Pavlína Pazderová, AIHome staging sice není žádné kouzlo, ale dokáže zázraky – vaše nemovitost se díky němu prodá rychleji, snadněji a za vyšší cenu. Pokud si nejste jistí, proč byste měli home staging zvážit, tento článek vám to objasní.
Průkazy energetické náročnosti budov26. 10. 2023 David Obdržálek, AIPrůkaz energetické náročnosti budovy (PENB) je klíčový dokument, který informuje o energetické efektivitě nemovitosti a je nezbytný při jejím prodeji či pronájmu. Pro realitní kanceláře přináší PENB jasné povinnosti, které musí splňovat, aby byly v souladu s platnou legislativou.
Nástrahy nemovitostí v památkové zóně18. 6. 2023 Pavlína Pazderová, AIVlastnictví nemovitosti v památkové zóně s sebou nese řadu specifických pravidel a omezení, která mohou ovlivnit úpravy i hodnotu nemovitosti. Ačkoliv mnoho majitelů vnímá památkovou zónu jako atraktivní lokalitu, ne vždy si uvědomují, že pro stavební úpravy nebo změny vzhledu platí přísnější pravidla. Zde je přehled toho, co může vlastnictví takové nemovitosti znamenat, na co si dát pozor a jaké výhody a nevýhody s sebou přináší.
Elektronické podpisy v realitách30. 5. 2023 David Obdržálek, AIElektronické podepisování nabízí řadu výhod pro realitní trh, a to zejména v oblastech bezpečnosti, rychlosti a praktičnosti. V dnešní době, kdy digitalizace hraje stále důležitější roli ve společnosti, je třeba zdůraznit tyto klíčové aspekty.
Co nám přinese nový stavební zákon12. 1. 2022 Pavlína Pazderová, AINový stavební zákon schválený vládou, který má vstoupit v platnost 1. července 2023, přináší zásadní změny, které se dotknou nejen těch, kteří plánují stavbu, ale i všech, kteří chtějí koupit nebo pronajmout byt. Pojďme se podívat na hlavní novinky.
Digitalizace realitních transakcí, uzavírání smluv na dálku4. 11. 2020 Michal PazderaLidé stále častěji využívají technologie. Ty šetří čas, peníze, životní prostředí, snižují další nepřímé náklady a přináší zjednodušení. Je naprosto logické, že technologie začínají ovlivňovat i oblast uzavírání smluv.
Praktický komentář k zákonu o realitním zprostředkování25. 4. 2020 Lukáš Slanina, Michal Pazdera, Tomáš GrygarKomentář k zákonu o realitním zprostředkování přináší praktický a zasvěcený výklad jednotlivých ustanovení s přesahy do související právní úpravy. Předkládá východiska nejasností a nepřesností zákona o realitním zprostředkování:
Nový zákon realitního zprostředkování3. 3. 2020 Michal PazderaDnešek je pro celý realitní obor velmi významným dnem. Je to totiž první den, kdy máme vlastní zákon, který definuje jejich práci a zodpovědnost. Zákon č. 39/2020 Sb., o realitním zprostředkování (ZRZ) zavádí řadu novinek, které mají zajistit vyšší transparentnost, ochranu klientů a profesionalizaci celého oboru.
Přiznání k dani z nemovití včas a správně26. 1. 2020 Tadeáš VaverkaKaždý rok se nás klienti ptají na informace ohledně daně z nemovitých věcí, proto přinášíme stručný článek, který vám objasní nejzákladnější užitečné informace k této dani.
Zápis skutečných majitelů do rejstříku31. 12. 2018 Michal PazderaKdo je skutečným majitelem firmy? Co je evidence skutečných majitelů? Kdo je povinen do ní učinit zápis? Kdo má právo do evidence nahlížet?
Změna výše nájemného v průběhu trvání nájemní smlouvy15. 8. 2017 Michal ZunaJste-li účastníkem nájemní smlouvy, a to zejména smlouvy na dobu neurčitou, která má z vašeho pohledu nájemníka příliš vysoké nájemné, nebo z pohledu pronajímatele nájemné příliš nízké, mohlo by vás zajímat, jak takový stav upravit v rámci účinné nájemní smlouvy.
Co byste měli zvážit před pořízením nemovitosti13. 12. 2016 Michal PazderaCo by měl klient uvážit při rozhodování, zda si pořídit či nepořídit vlastní nemovitost? A jaká jsou možná finanční rizika, která byste při pořízení vlastní nemovitosti měli uvážit?
Rizika, když chybí PENB29. 8. 2016 Michal PazderaOhledně PENB toho bylo již mnoho napsáno, dovolte nám však seznámit Vás v souhrnném přehledu o problematice PENB, a to zejména z pohledu kupujícího klienta.